تبلیغات
دوچرخه و دوچرخه سواری (هیات دوچرخه سواری شهرستان مرودشت)
 

 

 

دوچرخه و دوچرخه سواری (هیات دوچرخه سواری شهرستان مرودشت)


 

دوی نرم و طولانی

 

                                                                                                 

جاگینگ یا دوی نرم و طولانی

 

 پیش از دوچرخه سواری كمی نرمش كنید:

این اصطلاحی است كه انواع دویدن را در هر سرعتی شامل شده اما معمولا به یك دوی نرم و طولانی اطلاق می گردد. اخیرا این نوع دویدن در میان سالمندانی كه برای حفظ سلامتی طالب برنامه آمادگی جسمانی می باشند, رواج بسزایی یافته است. به عنوان مثال, بهبود دستگاههای گردش خون و تنفس از نتایج  شركت در قبیل دویدن حاصل می شود. بعنوان وسیله پیشگیری در برابر امراض قلبی مورد توجه می باشد جاكینگ همچنین سبب بهبود هماهنگی عضلات و افزایش قدرت عضلانی می گردد. استرس را كاهش می دهد و بسیاری از نارسائی ها نظیر بیماری قلبی و ارتوروز را برطرف می كند. جاكینگ همانند سایر ورزشهای قهرمانی دارای درجات مختلفی است. تعداد جلسه های تمرین باید به صورت سه روز در هفته و هر جلسه شامل ۳۲۰۰ متر دوی نرم و اهسته باشد.


 میزان كالری استفاده شده چقدر است ؟

میزان كالری مورد استفاده بستگی به شدت و مدت تمرین دارد برای مثال یك فرد با وزن تقریبی ۷۰ كیلوگرم در هر دقیقه ۱۲.۵ كالری می سوزاند. افراد سنگین وزن كالری بیشتری در هنگام فعالیت, به نسبت افراد سبك وزن می سوزانند.

 فوائد جاگینگ:

جاكینگ باعث بهبود دستگاه قلبی عروقی می شود. ولی یك نكته بسیار مهم آن است که در هنگام جاكینگ باید كفش مناسب پوشید در غیر این صورت كفش نامناسب عاملی جهت آسیب دیدگی بدن خواهد بود. همچنین در ابتدا باید حركات كششی را انجام داد تا فرد دچار آسیب دیدگی نگردد.

یك برنامه جاكینگ را چگونه شروع كنیم؟                                          

با توجه به سن فرد و توصیه مربی و یا پزشك معالج می توان شروع به دویدن كرد. مشورت پزشك برای افرادی كه دارای ناراحتی قلبی و فشار خون بالاهستند و یا  دخانیات استعمال می کنند, ضروری می باشد برای شروع جاگینگ نظرات مختلفی وجود دارد ؛یك عده معتقدند ابتدا برای چند هفته راه بروید و سپس راه رفتن و جاگینگ را با هم تمرین كنید. البته بعضی ها معتقدند می توان جاگینگ را در بدو امر شروع كرد. ولی باید در ابتدای هر جلسه تمرین کننده , حركات كششی  و تنفس (دم-بازدم) مناسب را, خود انجام دهد

 

راهنمای تمرینات جاگینگ:

۱- ابتدا حركات كششی را انجام دهید.سپس با راه رفتن یا دویدن آهسته خود را گرم كنید
۲- در هنگام دویدن حركت پا از پنجه به پاشنه است و در آن لحظه ای كه شما روی پاشنه خود قرار دارید قسمت كف پا و انگشتان استراحت می كند.
٣- هیچوقت قوز نكنید پشت خود را صاف نگه دارید و شانه ها را عقب نگه دارید تنها مقداری جزئی, خم شدن به جلو برای دویدن مناسب است.
۴- به بازوها اجازه حركت آزادانه بدهید و دست ها را در كنار بدن نگه دارید.
۵- نگران مسافت تمرین خود نباشید به جای مسافت به زمان تمرین بیاندیشید. هر هفته۱۰ درصد, زمان تمرین خود را افزایش دهید ؛بیشتر از این آسیب خواهید دید.
٦-   یك قمقمه آب همراه خود داشته باشید.

  نویسنده : ? تاریخ : سه شنبه 7 اردیبهشت 1389 ? نظرات


 
CopyRight 2009 , bicycling.Mihanblog.Com , All Rights Reserved
Powered By Mihanblog | Template By : behzadjoon.Com